ERA Window Snaplock with Standard Key White
SKU: ERA80112
ERA Window Snaplock With Standard Key White for use on most types of windows including casement, side hung or top hung. The snaplock automatically locks while closing the window, the key is only required to unlock.
Features & benefits
- Strong and simple to use
- Can only be unlocked when the door is closed
- Easy release when the door is closed
- Allows minimal opening for conversation
- Suitable for PVCu and Timber Doors
IDERA80112
Doors & Joinery > Ironmongery > Door Locks & Security > ERA Window Snaplock with Standard Key White
https://www.jewson.co.uk/p/era-window-snaplock-with-standard-key-white-ERA80112
ERA Window Snaplock With Standard Key White for use on most types of windows including casement, side hung or top hung. The snaplock automatically locks while closing the window, the key is only required to unlock.
Features & benefits
- Strong and simple to use
- Can only be unlocked when the door is closed
- Easy release when the door is closed
- Allows minimal opening for conversation
- Suitable for PVCu and Timber Doors
Specifications
| Product Name | ERA Window Snaplock with Standard Key White |
| Brand | ERA |
| Product Type | Window Lock |
| Manufacturer Name | ERA |
| Manufacturer Part Number | 801-12 |
| EAN | 5011988801126 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | Steel |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Finish | White |
| Product Width | 17 mm |
| Product Weight | 0.18 kg |
| Product Height | 17 mm |
| Product Length | 38 mm |
| Product Depth | 63 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |