Eurospec Safety Lever Euro Plate 154 x 40 x 10mm Satin Anodised Aluminium
SKU: HWES2880
Eurospec Safety Lever Euro Plate 154 x 40 x 10mm (H x W x T) (47.5mm Centre Size) Satin Anodised Aluminium, is manufactured from aluminium. The handle template supports multi functional covers and locks. Can be converted into bathroom lock with indicator and turn.
Features & benefits
- Finish prevents tarnishing
- Corrosion resistant
IDHWES2880
Doors & Joinery > Ironmongery > Knobs & Handles > Eurospec Safety Lever Euro Plate 154 x 40 x 10mm Satin Anodised Aluminium
https://www.jewson.co.uk/p/eurospec-safety-lever-euro-plate-154-x-40-x-10mm-HWES2880
Eurospec Safety Lever Euro Plate 154 x 40 x 10mm (H x W x T) (47.5mm Centre Size) Satin Anodised Aluminium, is manufactured from aluminium. The handle template supports multi functional covers and locks. Can be converted into bathroom lock with indicator and turn.
Features & benefits
- Finish prevents tarnishing
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Eurospec Safety Lever Euro Plate 154 x 40 x 10mm Satin Anodised Aluminium |
| Brand | Eurospec |
| Product Type | Lever on Backplate |
| Manufacturer Name | Carlisle Brass Ltd |
| Manufacturer Part Number | PLE9001SAA |
| EAN | 5055179123543 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Aluminium |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Finish | Satin Anodised Aluminium |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 40 mm |
| Product Weight | 100 g |
| Product Length | 154 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Centres | 47.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |