Everbuild Professional Quick Setting Gun Grade Expanding Foam 750 ml
SKU: EVGUN001
Features & benefits
- A quick setting polyurethane based foam expands greatly on applications; yields up to 50 times original can contents
- Can be cut, sawn, plastered and sealed over after approximately one hour
- Fills irregular gaps, fixes framework, insulates where most conventional fillers would fail
- Possesses insulating and sound deadening properties
IDEVGUN001
Tools & Fixings > Sealants & Adhesives > Sealants > Everbuild Professional Quick Setting Gun Grade Expanding Foam 750 ml
https://www.jewson.co.uk/p/everbuild-gun-grade-expanding-foam-750ml-pack-of-12-EVGUN001
Features & benefits
- A quick setting polyurethane based foam expands greatly on applications; yields up to 50 times original can contents
- Can be cut, sawn, plastered and sealed over after approximately one hour
- Fills irregular gaps, fixes framework, insulates where most conventional fillers would fail
- Possesses insulating and sound deadening properties
Specifications
| Product Name | Everbuild Professional Quick Setting Gun Grade Expanding Foam 750 ml |
| Brand | Everbuild |
| Product Type | Expanding Foam |
| Manufacturer Name | Sika Everbuild |
| Manufacturer Part Number | EVGF7 |
| EAN | 5029347000103 |
| Materials |
Tris(2-chloro-1-methylethyl) phosphate
Formaldehyde |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Switzerland |
| Product Width | 65 mm |
| Product Height | 330 mm |
| Product Depth | 65 mm |
| Volume | 750 ml |
| Drying Time | 1 hour |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |