Everbuild Lumberjack 5 Minute Polyurethane Wood Adhesive Liquid 750g
SKU: EVBLJ5MN
Lumberjack 5 Minute Polyurethane Wood Adhesive Liquid is red in colour and is ideal for larger applications, or in the workshop where greater economy is required. Sets hard in 5 minutes. Conforms to EN 204. D4 strength.
Features & benefits
- Lumberjack 5 Minute Polyurethane Wood Adhesive Gel is ideal for larger applications, or in the workshop where greater economy is required
- This product is a thixotropic, gap filling gel which sets hard in just 5 minutes
- Provides exceptional bond strength to wood and most common building surfaces
- Products foam slightly on application to fill small gaps and increase overall bond strength
- Excellent chemical resistance
IDEVBLJ5MN
Tools & Fixings > Sealants & Adhesives > Adhesives > Everbuild Lumberjack 5 Minute Polyurethane Wood Adhesive Liquid 750g
https://www.jewson.co.uk/p/everbuild-lumberjack-5-minute-polyurethane-wood-adhesive-liquid-750g-EVBLJ5MN
Lumberjack 5 Minute Polyurethane Wood Adhesive Liquid is red in colour and is ideal for larger applications, or in the workshop where greater economy is required. Sets hard in 5 minutes. Conforms to EN 204. D4 strength.
Features & benefits
- Lumberjack 5 Minute Polyurethane Wood Adhesive Gel is ideal for larger applications, or in the workshop where greater economy is required
- This product is a thixotropic, gap filling gel which sets hard in just 5 minutes
- Provides exceptional bond strength to wood and most common building surfaces
- Products foam slightly on application to fill small gaps and increase overall bond strength
- Excellent chemical resistance
Specifications
| Product Name | Everbuild Lumberjack 5 Minute Polyurethane Wood Adhesive Liquid 750g |
| Brand | Everbuild |
| Product Type | Adhesives |
| Manufacturer Name | Sika Everbuild |
| Manufacturer Part Number | 5MINPU7 |
| EAN | 5029347601133 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials |
Prepolymers
Catalyst |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Red |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 80 mm |
| Product Weight | 750 g |
| Product Height | 220 mm |
| Product Depth | 80 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |