Everbuild Lumberjack 30 Minute Polyurethane Wood Adhesive Gel 310ml
SKU: EV809G30
Lumberjack 30 Minute Polyurethane Wood Adhesive Gel is a thixotropic, transparent, gap filling gel which sets hard in 30 minutes. Conforms to EN 204. D4 Strength.
Features & benefits
- Fast setting – 30 minute set (Typical PVA based wood glue – 8-12 hours)
- Internal and external use - excellent weathering and aging properties
- Exceptional bond strength to wood and most common building surfaces.
- Excellent Chemical Resistance
IDEV809G30
Tools & Fixings > Sealants & Adhesives > Adhesives > Everbuild Lumberjack 30 Minute Polyurethane Wood Adhesive Gel 310ml
https://www.jewson.co.uk/p/everbuild-lumberjack-wood-adhesive-310ml-EV809G30
Lumberjack 30 Minute Polyurethane Wood Adhesive Gel is a thixotropic, transparent, gap filling gel which sets hard in 30 minutes. Conforms to EN 204. D4 Strength.
Features & benefits
- Fast setting – 30 minute set (Typical PVA based wood glue – 8-12 hours)
- Internal and external use - excellent weathering and aging properties
- Exceptional bond strength to wood and most common building surfaces.
- Excellent Chemical Resistance
Specifications
| Product Name | Everbuild Lumberjack 30 Minute Polyurethane Wood Adhesive Gel 310ml |
| Brand | Everbuild |
| Product Type | Adhesives |
| Manufacturer Name | Sika Everbuild |
| Manufacturer Part Number | 30MINPU3 |
| EAN | 5029347809010 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials |
Diphenylmethanediisocyanate
Isomeres and homologues |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Clear |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 50 mm |
| Product Height | 230 mm |
| Product Depth | 50 mm |
| Volume | 310 ml |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |