Everbuild Pinkgrip Solvent Free Gap Filling Adhesive 380ml Pink
SKU: EVPINKSF
Pinkgrip SF is a radically new direct bond adhesive with all the legendary grabbing performance of original Pinkgrip but in a solvent free formula.
Features & benefits
- Features enhanced slump resistance for quick initial bonding without the need for temporary supports and a extended opening time to allow for easy repositioning if needed
- Great for bonding dado rails, architrave’s, skirting, carpet grippers, stair noising, metal or skin panels and much more in place
- Use to fix wall cladding direct to internal wall surfaces or timber battens and to fix battens directly onto walls without the need for fastenings
- Nips off easily to prevent messy stringing of the adhesive to unwanted areas
- Can be applied to damp surfaces and cleans up easily with water if required
IDEVPINKSF
Tools & Fixings > Sealants & Adhesives > Adhesives > Everbuild Pinkgrip Solvent Free Gap Filling Adhesive 380ml Pink
https://www.jewson.co.uk/p/everbuild-pinkgrip-solvent-free-gap-filling-adhesive-350ml-pink-EVPINKSF
Pinkgrip SF is a radically new direct bond adhesive with all the legendary grabbing performance of original Pinkgrip but in a solvent free formula.
Features & benefits
- Features enhanced slump resistance for quick initial bonding without the need for temporary supports and a extended opening time to allow for easy repositioning if needed
- Great for bonding dado rails, architrave’s, skirting, carpet grippers, stair noising, metal or skin panels and much more in place
- Use to fix wall cladding direct to internal wall surfaces or timber battens and to fix battens directly onto walls without the need for fastenings
- Nips off easily to prevent messy stringing of the adhesive to unwanted areas
- Can be applied to damp surfaces and cleans up easily with water if required
Specifications
| Product Name | Everbuild Pinkgrip Solvent Free Gap Filling Adhesive 380ml Pink |
| Brand | Everbuild |
| Product Type | Adhesives |
| Manufacturer Name | Sika Everbuild |
| Manufacturer Part Number | SFREEPINK |
| EAN | 5029347602420 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Pink |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 50 mm |
| Product Height | 330 mm |
| Product Depth | 50 mm |
| Volume | 350 ml |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |