Everbuild PVCu Solvent Based Cleaner 1 Litre
SKU: EVERBS04
Features & benefits
- Cleaning all PVC window frames, trim etc and most plastic garden furniture
- Fast drying
- Removes ingrained dirt
IDEVERBS04
Tools & Fixings > Building Chemicals > Compounds & Chemicals > Everbuild PVCu Solvent Based Cleaner 1 Litre
https://www.jewson.co.uk/p/everbuild-upvc-solvent-cleaner-1-litre-EVERBS04
Features & benefits
- Cleaning all PVC window frames, trim etc and most plastic garden furniture
- Fast drying
- Removes ingrained dirt
Specifications
| Product Name | Everbuild PVCu Solvent Based Cleaner 1 Litre |
| Brand | Everbuild |
| Manufacturer Name | Sika Everbuild |
| Manufacturer Part Number | PVCS1 |
| EAN | 5029347900045 |
| Materials |
Hydrocarbons
Ethanol |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 80 mm |
| Product Height | 270 mm |
| Product Depth | 80 mm |
| Volume | 1 l |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |