Evo-Stik Impact Adhesive 250ml
SKU: CMEVO172
Evo-Stik Impact Adhesive 0.25L is a high strength multipurpose adhesive that bonds instantly with the applied surface and provides long lasting adhesion. The adhesive works well with wood, MDF, metal, laminate, rubber, leather, glass and ceramic surfaces. The versatile product suits even non-porous surfaces, such as metal-to-metal making it ideal for a wide range of DIY tasks and household repairs. The product is a viscous liquid with a boiling point of 48 degrees Celsius and a flash point of 20 degrees Celsius.
Features & benefits
- Fast drying with instant bonding formulation makes the product ideal for quick repair jobs
- Weatherproof
- Great shear and peel strength ensures flexibility in usage
IDCMEVO172
Tools & Fixings > Sealants & Adhesives > Adhesives > Evo-Stik Impact Adhesive 250ml
https://www.jewson.co.uk/p/evo-stik-impact-adhesive-0-25-litres-CMEVO172
Evo-Stik Impact Adhesive 0.25L is a high strength multipurpose adhesive that bonds instantly with the applied surface and provides long lasting adhesion. The adhesive works well with wood, MDF, metal, laminate, rubber, leather, glass and ceramic surfaces. The versatile product suits even non-porous surfaces, such as metal-to-metal making it ideal for a wide range of DIY tasks and household repairs. The product is a viscous liquid with a boiling point of 48 degrees Celsius and a flash point of 20 degrees Celsius.
Features & benefits
- Fast drying with instant bonding formulation makes the product ideal for quick repair jobs
- Weatherproof
- Great shear and peel strength ensures flexibility in usage
Specifications
| Product Name | Evo-Stik Impact Adhesive 250ml |
| Brand | Evo-Stik |
| Product Type | Adhesives |
| Manufacturer Name | Bostik |
| Manufacturer Part Number | 30812365 |
| EAN | 5010591005624 |
| Materials | Synthetic Resin Hydrocarbon Blend |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Amber |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 7.6 cm |
| Product Weight | 0.29 kg |
| Product Height | 7.5 cm |
| Product Length | 7.5 cm |
| Volume | 0.25 l |
| Drying Time | 24 hours |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |