Evo-Stik Impact Adhesive 500ml Amber
SKU: CMEVO173
Evo-Stik Impact Adhesive 500ml Amber is manufactured from rubber, synthetic resin in hydrocarbon blend is a high molecular polymer. Multi-purpose adhesive that bonds instantly on contact offers high shear strength and good temperature resistance.
Features & benefits
- High quality material ensures strength
- Waterproof
IDCMEVO173
Tools & Fixings > Sealants & Adhesives > Adhesives > Evo-Stik Impact Adhesive 500ml Amber
https://www.jewson.co.uk/p/evo-stik-impact-adhesive-500ml-amber-CMEVO173
Evo-Stik Impact Adhesive 500ml Amber is manufactured from rubber, synthetic resin in hydrocarbon blend is a high molecular polymer. Multi-purpose adhesive that bonds instantly on contact offers high shear strength and good temperature resistance.
Features & benefits
- High quality material ensures strength
- Waterproof
Specifications
| Product Name | Evo-Stik Impact Adhesive 500ml Amber |
| Brand | Evo-Stik |
| Product Type | Adhesives |
| Manufacturer Name | Bostik |
| Manufacturer Part Number | 30812366 |
| EAN | 5010591008014 |
| Materials |
Rubber
Synthetic resin in hydrocarbon blend |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Amber |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 7.5 cm |
| Product Height | 154 mm |
| Product Length | 7.5 cm |
| Volume | 500 ml |
| Drying Time | 24 hours |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |