Evo-Stik Wall Tile Adhesive and Grout Mould Resistance is a ready to use ceramic and mosaic wall tile adhesive.
Its mould resistance and waterproof properties make it ideal for use in kitchen and bathroom areas subject to frequent and prolonged wetting, including domestic shower walls.
Evo-Stik Mould Resistant Standard Wall Tile Adhesive & Grout 2.5L White
- Ready mixed adhesive and grout for ceramic tiles and mosaic
- Superior mould resistance
- Waterproof
- Interior use
Evo-Stik Wall Tile Adhesive and Grout Mould Resistance is a ready to use ceramic and mosaic wall tile adhesive.
Its mould resistance and waterproof properties make it ideal for use in kitchen and bathroom areas subject to frequent and prolonged wetting, including domestic shower walls.
- Ready mixed adhesive and grout for ceramic tiles and mosaic
- Superior mould resistance
- Waterproof
- Interior use
| Product Name | Evo-Stik Mould Resistant Standard Wall Tile Adhesive & Grout 2.5L White |
| Brand | Evo-Stik |
| Product Type | Wall & Floor Tile Adhesives |
| Manufacturer Name | Bostik |
| Manufacturer Part Number | 30812623 |
| EAN | 5010591416529 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 202 mm |
| Product Weight | 4.13 kg |
| Product Height | 141 mm |
| Product Length | 202 mm |
| Volume | 2.5 l |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |