ExtraFix Plastic Peg - 160mm Long Pack of 10
SKU: LSGRGPP0
160mm plastic peg with barbed edges and a square head. A simple & convenient way to secure all types of weed control & geotextile fabrics
Features & benefits
- Plastic Fixing Pegs with barbed edges & a square head - Provides greater grip, large contact area & improved anchorage
IDLSGRGPP0
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Weed Membrane & Geotextiles > ExtraFix Plastic Peg - 160mm Long Pack of 10
https://www.jewson.co.uk/p/extrafix-plastic-peg-160mm-long-pack-of-10-LSGRGPP0
160mm plastic peg with barbed edges and a square head. A simple & convenient way to secure all types of weed control & geotextile fabrics
Features & benefits
- Plastic Fixing Pegs with barbed edges & a square head - Provides greater grip, large contact area & improved anchorage
Specifications
| Product Name | ExtraFix Plastic Peg - 160mm Long Pack of 10 |
| Brand | ExtraFix |
| Product Type | Fixings & Plugs |
| Manufacturer Name | Growtivation |
| Manufacturer Part Number | GPP0 |
| EAN | 5055352202058 |
| Materials | Plastic |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 10 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Weight | 0.1 kg |
| Product Length | 160 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |