Faithfull 16A Trail Lead Cable 14m x 1.5mm
SKU: THFPP290
Faithfull 16A Trail Lead Cable 14m x 1.5mm (L x Dia), is manufactured with leaded cable encased in rubber casing. Trail lead cable works with 110 volts, with wound capacity of 4Amp and unwound capacity of 16Amp.
Features & benefits
- Abrasion resistant
- Featured with hardened plastic plug and socket
IDTHFPP290
Electrics & Plumbing > Electrical > Cables & Cable Management > Faithfull 16A Trail Lead Cable 14m x 1.5mm
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-16a-trail-lead-cable-14m-x-1-5mm-THFPP290
Faithfull 16A Trail Lead Cable 14m x 1.5mm (L x Dia), is manufactured with leaded cable encased in rubber casing. Trail lead cable works with 110 volts, with wound capacity of 4Amp and unwound capacity of 16Amp.
Features & benefits
- Abrasion resistant
- Featured with hardened plastic plug and socket
Specifications
| Product Name | Faithfull 16A Trail Lead Cable 14m x 1.5mm |
| Brand | Faithfull |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FPPTL14ML |
| Materials |
Plastic
Rubber Lead |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Voltage | 110 V |
| Product Length | 14 m |
| Diameter | 1.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |