Faithfull All Steel Shovel Draining MYD Blade 380 x 150mm
SKU: THFFL024
The Faithfull All Steel Shovel Draining MYD Blade 380 x 150mm (H x W) is used for creating drainage channels, digging narrow trenches for drainage pipes and also for making straight sided holes for fence posts.
Features & benefits
- MYD Blade
- Can be used to dig narrow trenches for drainage pipes
- Makes straight sided holes for fence posts
IDTHFFL024
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Faithfull All Steel Shovel Draining MYD Blade 380 x 150mm
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-all-steel-shovel-draining-myd-blade-size-380-x-150mm-THFFL024
The Faithfull All Steel Shovel Draining MYD Blade 380 x 150mm (H x W) is used for creating drainage channels, digging narrow trenches for drainage pipes and also for making straight sided holes for fence posts.
Features & benefits
- MYD Blade
- Can be used to dig narrow trenches for drainage pipes
- Makes straight sided holes for fence posts
Specifications
| Product Name | Faithfull All Steel Shovel Draining MYD Blade 380 x 150mm |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Outdoor & Ground Tools |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAIASDMYD |
| EAN | 5023969232034 |
| Materials | Steel |
| Range | Spades |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 1100 mm |
| Product Height | 380 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |