Faithfull Auto Start Power Torch
SKU: TFA30682
The Faithfull Auto Start Power Torch is a powerful gas torch designed primarily for use in plumbing and soldering applications.
Features & benefits
- Automatic piezo ignition
- Fitted with a fine adjustment valve
- Instant FLARESAFE function, safe to use at any angle
- Max. temperature: 1,400°C
IDTFA30682
Tools & Fixings > Hand Tools > Plumbing Tools > Faithfull Auto Start Power Torch
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-auto-start-power-torch-TFA30682
The Faithfull Auto Start Power Torch is a powerful gas torch designed primarily for use in plumbing and soldering applications.
Features & benefits
- Automatic piezo ignition
- Fitted with a fine adjustment valve
- Instant FLARESAFE function, safe to use at any angle
- Max. temperature: 1,400°C
Specifications
| Product Name | Faithfull Auto Start Power Torch |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Power Torch |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAIGZAUTO |
| EAN | 5023969306827 |
| Model Number | FAIGZAUTO |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 134 mm |
| Product Weight | 0.28 kg |
| Product Height | 60 mm |
| Product Length | 212 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |