Faithfull Combination Pliers 200mm
SKU: TFA00183
Faithfull Combination Pliers are designed to grip and cut. Manufactured from chrome vanadium steel with a rustproof, satin nickel finish.
Features & benefits
- Made from chrome vanadium steel with a rustproof, satin nickel finish
- Induction hardened jaws
- Cushion grip sleeves for user comfort
- Tested and certified to the GS standard and ROHS compliant
IDTFA00183
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Faithfull Combination Pliers 200mm
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-combination-pliers-200mm-TFA00183
Faithfull Combination Pliers are designed to grip and cut. Manufactured from chrome vanadium steel with a rustproof, satin nickel finish.
Features & benefits
- Made from chrome vanadium steel with a rustproof, satin nickel finish
- Induction hardened jaws
- Cushion grip sleeves for user comfort
- Tested and certified to the GS standard and ROHS compliant
Specifications
| Product Name | Faithfull Combination Pliers 200mm |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Cutting Tools |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAIPLC8N |
| EAN | 5023969001838 |
| Range | Pliers |
| Model Number | FAIPLC8N |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 62 mm |
| Product Weight | 0.326 kg |
| Product Height | 21 mm |
| Product Length | 270 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |