Faithfull Hawk 330 x 330mm
SKU: THFAIPHK
Faithfull Hawk 330 x 330mm (L x W) is manufactured from plastic making it robust. It comes with a plastic backing plate which easily gets some plaster material. Brick pointers use a hawk to hold mortar while working. Hawks are also used to hold joint compound for skim coating.
Features & benefits
- Comes in a sturdy construction
- Strengthened back plate for uniform spreading
IDTHFAIPHK
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Faithfull Hawk 330 x 330mm
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-hawk-330-x-330mm-THFAIPHK
Faithfull Hawk 330 x 330mm (L x W) is manufactured from plastic making it robust. It comes with a plastic backing plate which easily gets some plaster material. Brick pointers use a hawk to hold mortar while working. Hawks are also used to hold joint compound for skim coating.
Features & benefits
- Comes in a sturdy construction
- Strengthened back plate for uniform spreading
Specifications
| Product Name | Faithfull Hawk 330 x 330mm |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Plastering & Rendering Tools |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAIPHAWK |
| Materials | Polyurethane |
| Range | Hawks |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 330 mm |
| Product Length | 330 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |