Faithfull Metric Short Arm Hexagon Keys Set 8 Pieces
SKU: THFAIS8M
Faithfull Metric Short Arm Hexagon Keys Set 8 Pieces is used to loosen, tighten and drive fasteners with a hexagonal socket in the head. Manufactured from chrome-vanadium steel that provides strength and hardness to the product. The pack consist of 1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 5.5, 6mm length keys. It comes in a handy storage cases that stores the keys safely in toolboxes.
Features & benefits
- Comes in a sturdy construction
- Symmetrical edge prevents damage to blade and fittings
IDTHFAIS8M
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Faithfull Metric Short Arm Hexagon Keys Set 8 Pieces
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-metric-short-arm-hexagon-keys-set-8-pieces-THFAIS8M
Faithfull Metric Short Arm Hexagon Keys Set 8 Pieces is used to loosen, tighten and drive fasteners with a hexagonal socket in the head. Manufactured from chrome-vanadium steel that provides strength and hardness to the product. The pack consist of 1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 5.5, 6mm length keys. It comes in a handy storage cases that stores the keys safely in toolboxes.
Features & benefits
- Comes in a sturdy construction
- Symmetrical edge prevents damage to blade and fittings
Specifications
| Product Name | Faithfull Metric Short Arm Hexagon Keys Set 8 Pieces |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Automotive |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAIHKS8M |
| Materials | Chrome vanadium steel |
| Range | Hex Keys |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 92 mm |
| Product Weight | 0.115 kg |
| Product Height | 14 mm |
| Product Length | 190 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |