Faithfull Mixing Paddle 600 x 100mm
SKU: THFAIP10
The Faithfull Mixing Paddle 600 x 100mm (L x Dia) is designed to mix materials such as tile adhesive, bonding mortar and jointing compound. It is ideal for use with 13mm capacity chuck power drills of at least 600W.
Features & benefits
- Provides gentle mixing preventing degradation
- Abrasion resistant
- Ideal for use with 13mm capacity chuck power drills of at least 600W
IDTHFAIP10
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Faithfull Mixing Paddle 600 x 100mm
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-mixing-paddle-600-x-100mm-THFAIP10
The Faithfull Mixing Paddle 600 x 100mm (L x Dia) is designed to mix materials such as tile adhesive, bonding mortar and jointing compound. It is ideal for use with 13mm capacity chuck power drills of at least 600W.
Features & benefits
- Provides gentle mixing preventing degradation
- Abrasion resistant
- Ideal for use with 13mm capacity chuck power drills of at least 600W
Specifications
| Product Name | Faithfull Mixing Paddle 600 x 100mm |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Plastering & Rendering Tools |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAIMP100 |
| EAN | 5023969213156 |
| Range | Paddle Mixers |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 600 mm |
| Diameter | 100 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |