Faithfull Pipe Slicer Copper Chopper 22mm Dia
SKU: TFAPCC22
Faithfull Pipe Slicer Copper Chopper 22mm Dia is used to cut copper pipes to any length at installation or for repair work. The chopper is operated using only one hand. The tool is clamped onto the pipe. Cutter is then rotated in the direction of the arrow shown on the cutter body until the pipe is cut clean through.
Features & benefits
- For clean, burr-free cuts on copper pipe
- One-handed operation
- Ideal for use in confined or awkward places
- Replacement cutting wheels are available
IDTFAPCC22
Tools & Fixings > Hand Tools > Plumbing Tools > Faithfull Pipe Slicer Copper Chopper 22mm Dia
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-pipe-slicer-copper-chopper-22mm-dia-TFAPCC22
Faithfull Pipe Slicer Copper Chopper 22mm Dia is used to cut copper pipes to any length at installation or for repair work. The chopper is operated using only one hand. The tool is clamped onto the pipe. Cutter is then rotated in the direction of the arrow shown on the cutter body until the pipe is cut clean through.
Features & benefits
- For clean, burr-free cuts on copper pipe
- One-handed operation
- Ideal for use in confined or awkward places
- Replacement cutting wheels are available
Specifications
| Product Name | Faithfull Pipe Slicer Copper Chopper 22mm Dia |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Choppers |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAIPCC22 |
| EAN | 5023969264974 |
| Model Number | FAIPCC22 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 103 mm |
| Product Weight | 0.212 kg |
| Product Height | 40 mm |
| Product Length | 130 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |