Faithfull Poly Rope 220m x 6mm Blue
SKU: THFAIRB5
Faithfull Blue Poly Rope has a sturdy body and high shear strength. The rope is made of polypropylene making it resistant to acid and rot, with the rope itself being synthetic and possessing a variety of unique qualities. The ropes are a common choice for barriers at golf courses, parks or even power plants. Due to its floating property the ropes are used to designate swimming lanes in pools as well as being UV resistant and is suited for use around water.
Features & benefits
- Resistant to abrasion due to polypropylene make
- Weatherproof
- Sturdy body and high shear strength
- Made of polypropylene making it resistant to acid and rot
- UV resistant
IDTHFAIRB5
Tools & Fixings > Hand Tools > Tarpaulins, Ropes & Rubble Sacks > Faithfull Poly Rope 220m x 6mm Blue
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-poly-rope-220m-x-6mm-blue-THFAIRB5
Faithfull Blue Poly Rope has a sturdy body and high shear strength. The rope is made of polypropylene making it resistant to acid and rot, with the rope itself being synthetic and possessing a variety of unique qualities. The ropes are a common choice for barriers at golf courses, parks or even power plants. Due to its floating property the ropes are used to designate swimming lanes in pools as well as being UV resistant and is suited for use around water.
Features & benefits
- Resistant to abrasion due to polypropylene make
- Weatherproof
- Sturdy body and high shear strength
- Made of polypropylene making it resistant to acid and rot
- UV resistant
Specifications
| Product Name | Faithfull Poly Rope 220m x 6mm Blue |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Ropes |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAIRB22060 |
| EAN | 5023969227900 |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Ropes |
| Colour | Blue |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 220 m |
| Diameter | 6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |