Faithfull PVC Reinforced Hose 30m x 12.7mm
SKU: EQGDN702
The Faithfull PVC Reinforced Hose 30m x 12.7mm (L x Dia) is manufactured from polyvinyl chloride with polyester fibre reinforced in the pipe offering good strength and long-lasting life, as well as being kink resistant making it easier for the user to clean.
Features & benefits
- Manufactured from polyvinyl chloride
- Reinforced polyester fibre in the pipe offers good strength and long-lasting life
- Kink resistant, making it easier to clean
IDEQGDN702
Tools & Fixings > Hand Tools > Landscaping Tools > Faithfull PVC Reinforced Hose 30m x 12.7mm
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-pvc-reinforced-hose-30m-x-12-7mm-EQGDN702
The Faithfull PVC Reinforced Hose 30m x 12.7mm (L x Dia) is manufactured from polyvinyl chloride with polyester fibre reinforced in the pipe offering good strength and long-lasting life, as well as being kink resistant making it easier for the user to clean.
Features & benefits
- Manufactured from polyvinyl chloride
- Reinforced polyester fibre in the pipe offers good strength and long-lasting life
- Kink resistant, making it easier to clean
Specifications
| Product Name | Faithfull PVC Reinforced Hose 30m x 12.7mm |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Hose Pipes & Accessories |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAIHOSE30 |
| EAN | 5023969206691 |
| Materials | Polyvinyl chloride |
| Range | Hose Pipes |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 30 m |
| Diameter | 12.7 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |