Faithfull Reinforced Hose 30m Four Fittings and Spray Gun
SKU: EQGDN705
The Faithfull Reinforced Hose 30m x 12.7mm (L x Dia) with four fittings and a spray gun is manufactured from polyvinyl chloride. Thanks to the featured hose, spraying water in the garden area could not be easier and the kink resistance makes cleaning the hose much easier.
Features & benefits
- Includes four fittings and a spray gun
- Manufactured from polyvinyl chloride
- Kink resistant, making it easier for the user to clean
IDEQGDN705
Tools & Fixings > Hand Tools > Landscaping Tools > Faithfull Reinforced Hose 30m Four Fittings and Spray Gun
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-reinforced-hose-with-four-fittings-and-spray-gun-EQGDN705
The Faithfull Reinforced Hose 30m x 12.7mm (L x Dia) with four fittings and a spray gun is manufactured from polyvinyl chloride. Thanks to the featured hose, spraying water in the garden area could not be easier and the kink resistance makes cleaning the hose much easier.
Features & benefits
- Includes four fittings and a spray gun
- Manufactured from polyvinyl chloride
- Kink resistant, making it easier for the user to clean
Specifications
| Product Name | Faithfull Reinforced Hose 30m Four Fittings and Spray Gun |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Hose Pipes & Accessories |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAIHOSE30AV |
| EAN | 5023969248332 |
| Materials | Polyvinyl chloride |
| Range | Hose Pipes |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 30 m |
| Diameter | 12.7 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |