Faithfull Rubber Mallet Black 76mm
SKU: THFAIMR7
The Faithfull Rubber Mallet Black 794g is a type of hammer, made of rubber and is smaller than a maul or beetle with a relatively large head. The product is used by professional tradesmen in the automotive industry and in maintenance workshops. The mallet is also suitable for DIY tasks and applications where a steel head is unsuitable. Faithfull a brand under Toolbank, is one of Europe's leading specialist distributors of Hand and Power Tools, in association with many of the leading independent DIY retailers and the world's leading manufacturers.
Features & benefits
- The wooden handle is contoured to provide a comfortable grip
- High strength, results in more life and durability
- Self-locking handles to deliver a gentle but firm blow with little rebound
- Flexible and has a good elasticity
- Used in construction side to force tight fitting parts together
IDTHFAIMR7
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Faithfull Rubber Mallet Black 76mm
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-rubber-mallet-black-76mm-THFAIMR7
The Faithfull Rubber Mallet Black 794g is a type of hammer, made of rubber and is smaller than a maul or beetle with a relatively large head. The product is used by professional tradesmen in the automotive industry and in maintenance workshops. The mallet is also suitable for DIY tasks and applications where a steel head is unsuitable. Faithfull a brand under Toolbank, is one of Europe's leading specialist distributors of Hand and Power Tools, in association with many of the leading independent DIY retailers and the world's leading manufacturers.
Features & benefits
- The wooden handle is contoured to provide a comfortable grip
- High strength, results in more life and durability
- Self-locking handles to deliver a gentle but firm blow with little rebound
- Flexible and has a good elasticity
- Used in construction side to force tight fitting parts together
Specifications
| Product Name | Faithfull Rubber Mallet Black 76mm |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Hammers & Mallets |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAIRMB3 |
| EAN | 5023969225395 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Rubber |
| Commercial Or Domestic Use | Commercial |
| Range | Rubber Mallets |
| Colour | Black |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Finish | Matt |
| Product Weight | 1.01 kg |
| Product Length | 76 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |