Faithfull Sliding Bevel 190mm
SKU: THFAI217
A sliding bevel with a quality hardwood stock, finely machined and shaped with brass end caps
Features & benefits
- Best quality hardwood stock
- Blued steel blade
- Machined brass end caps
- Brass wing nut tightening to lock the blade
- For measuring and transferring angles onto a workpiece
IDTHFAI217
Tools & Fixings > Hand Tools > Measuring > Faithfull Sliding Bevel 190mm
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-sliding-bevel-190mm-THFAI217
A sliding bevel with a quality hardwood stock, finely machined and shaped with brass end caps
Features & benefits
- Best quality hardwood stock
- Blued steel blade
- Machined brass end caps
- Brass wing nut tightening to lock the blade
- For measuring and transferring angles onto a workpiece
Specifications
| Product Name | Faithfull Sliding Bevel 190mm |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Marking & Measuring Tools |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAISB712 |
| EAN | 023969210438 |
| Range | Adjustable Bevels |
| Model Number | FAISB712 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | India |
| Product Width | 67 mm |
| Product Weight | 0.136 kg |
| Product Height | 34 mm |
| Product Length | 286 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |