Faithfull Soft Grip Screwdrivers 6 Pieces Set
SKU: TFA31265
Faithfull Soft Grip Screwdrivers 6 Pieces Set are manufactured from hardened and tempered chromium vanadium steel blades. Ergonomic, bi-material soft grip handles provide maximum user comfort and a firm non-slip grip.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Features a drive icon displayed on the end for easy identification
IDTFA31265
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Faithfull Soft Grip Screwdrivers 6 Pieces Set
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-soft-grip-screwdrivers-6-pieces-set-TFA31265
Faithfull Soft Grip Screwdrivers 6 Pieces Set are manufactured from hardened and tempered chromium vanadium steel blades. Ergonomic, bi-material soft grip handles provide maximum user comfort and a firm non-slip grip.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Features a drive icon displayed on the end for easy identification
Specifications
| Product Name | Faithfull Soft Grip Screwdrivers 6 Pieces Set |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Screwdrivers |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAISDSET6PRO |
| Materials | Chromium vanadium steel |
| Range | Screwdriver Sets |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 315 mm |
| Product Weight | 0.544 kg |
| Product Height | 40 mm |
| Product Length | 145 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |