Faithfull Stone Cut Off Disc Wheel 3.2 x 230 x 22mm
SKU: THFAI902
Faithfull Stone Cut Off Disc Wheel 3.2 x 230 x 22mm (T x Dia x Bore) is specifically designed for a sharp, clean, cutting action. The disc wheel is manufactured from silicone carbide abrasive grit with fibreglass reinforcing. Fast cutting blade is mounted at an angle of 90 degrees while cutting machines such as mini grinders to stationary cutting off machines.
Features & benefits
- Withstands high temperature
- Abrasion resistant
IDTHFAI902
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Grinding & Cutting Discs > Faithfull Stone Cut Off Disc Wheel 3.2 x 230 x 22mm
https://www.jewson.co.uk/p/faithfull-stone-cut-off-disc-wheel-3-2-x-230-x-22mm-THFAI902
Faithfull Stone Cut Off Disc Wheel 3.2 x 230 x 22mm (T x Dia x Bore) is specifically designed for a sharp, clean, cutting action. The disc wheel is manufactured from silicone carbide abrasive grit with fibreglass reinforcing. Fast cutting blade is mounted at an angle of 90 degrees while cutting machines such as mini grinders to stationary cutting off machines.
Features & benefits
- Withstands high temperature
- Abrasion resistant
Specifications
| Product Name | Faithfull Stone Cut Off Disc Wheel 3.2 x 230 x 22mm |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Cutting Blades |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAI2303S |
| Materials | Silicone carbide |
| Application | Interior/External |
| BS EN Fire rating/performance classifications | Yes |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Radius | 3.2 mm |
| Tread Width | 230 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |