Fernox Solder Wire Lead Free 500g
SKU: HF059955
Fernox lead free solder wire is designed for all plumbing uses and is manufactured to produce perfect joints quickly and effectively, whilst meeting all relevant health and safety and environmental requirements for potable water supplies.
Features & benefits
- Lead-free wire for use on potable water supplies
- Manufactured to BS EN 29453
- Produces perfect joints
- 3.25mm diameter
- Melting point of 227-228°C
- Available on 250 gm and 500 gm reels.
IDHF059955
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Consumables > Fernox Solder Wire Lead Free 500g
https://www.jewson.co.uk/p/fernox-lead-free-solder-spool-3-25mm-chrome-HF059955
Fernox lead free solder wire is designed for all plumbing uses and is manufactured to produce perfect joints quickly and effectively, whilst meeting all relevant health and safety and environmental requirements for potable water supplies.
Features & benefits
- Lead-free wire for use on potable water supplies
- Manufactured to BS EN 29453
- Produces perfect joints
- 3.25mm diameter
- Melting point of 227-228°C
- Available on 250 gm and 500 gm reels.
Specifications
| Product Name | Fernox Solder Wire Lead Free 500g |
| Brand | Fernox |
| Product Type | Solders & Fluxes |
| Manufacturer Name | Fernox |
| Manufacturer Part Number | 59955 |
| EAN | 5016009122914 |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Solder Wire |
| Application | Powerflow lead-free solder wire for plumbing applications, including potable water. Designed to produce perfect joints, quickly and effectively, whilst meeting health and safety and environmental requirements. |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Hungary |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 62 mm |
| Product Weight | 500 g |
| Product Height | 63 mm |
| Product Length | 62 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |