Firecheck Door Viewer 60min Fire Rated 35-55mm in Brass Metal SWALFBR
SKU: HUAP1030
UAP 14mm Fire Resistant Door Viewers (35-55mm) are a great security accessory, as no door should be opened without first checking who is on the other side. 1 hour fire rated viewer lined with special intumescent material which expands to 50 times its size. Made with a solid brass body, and comprising of 3 pyrex glass lenses, each door viewer is ensured to give crystal clear performance for years of safe, secure use.
Features & benefits
- Finish: Polished Brass
- Complete with free privacy cover
- Tested to DHF TS002:2009
- Secured by Design
IDHUAP1030
Doors & Joinery > Ironmongery > Door Locks & Security > Firecheck Door Viewer 60min Fire Rated 35-55mm in Brass Metal SWALFBR
https://www.jewson.co.uk/p/firemongery-door-viewer-with-glass-lens-26mm-dia-polished-brass-HUAP1030
UAP 14mm Fire Resistant Door Viewers (35-55mm) are a great security accessory, as no door should be opened without first checking who is on the other side. 1 hour fire rated viewer lined with special intumescent material which expands to 50 times its size. Made with a solid brass body, and comprising of 3 pyrex glass lenses, each door viewer is ensured to give crystal clear performance for years of safe, secure use.
Features & benefits
- Finish: Polished Brass
- Complete with free privacy cover
- Tested to DHF TS002:2009
- Secured by Design
Specifications
| Product Name | Firecheck Door Viewer 60min Fire Rated 35-55mm in Brass Metal SWALFBR |
| Brand | UAP |
| Product Type | Door Viewer |
| Manufacturer Name | UAP Limited |
| Manufacturer Part Number | FCSWALFBR |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Brass |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Brass |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 300 mm |
| Diameter | 26 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |