Flexovit Sanding Rolls P120G 115mm x 10m Dark Brown
SKU: SGA13232
The Flexovit Pro A203 is a durable abrasive roll suitable for a variety of surfaces. It can be used by hand or is compatible for machine use.
Features & benefits
- Suitable on a variety of surfaces including wood paint, filler & metal
- Tough & durable heavy paper backing for longer product life
- High performance aluminium oxide grain
- Suitable for hand and power tool use
IDSGA13232
Painting & Decorating > Cleaning & Preparation > Surface Preparation > Flexovit Sanding Rolls P120G 115mm x 10m Dark Brown
https://www.jewson.co.uk/p/flexovit-sanding-rolls-p120g-115mm-x-10m-dark-brown-SGA13232
The Flexovit Pro A203 is a durable abrasive roll suitable for a variety of surfaces. It can be used by hand or is compatible for machine use.
Features & benefits
- Suitable on a variety of surfaces including wood paint, filler & metal
- Tough & durable heavy paper backing for longer product life
- High performance aluminium oxide grain
- Suitable for hand and power tool use
Specifications
| Product Name | Flexovit Sanding Rolls P120G 115mm x 10m Dark Brown |
| Brand | Flexovit |
| Product Type | Sand Paper |
| Manufacturer Name | Saint-Gobain |
| Manufacturer Part Number | 66623313232 |
| EAN | 3157629381496 |
| Compliance Approvals | ISO 9001\:2008 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Paper and Aluminium Oxide |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Dark Brown |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Textured |
| Product Width | 115 mm |
| Product Length | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |