FloPlast 6D563 45° 160mm Underground Double Socket Bend
SKU: FP289122
The FloPlast Soil Bend Double Socket is used for changing the direction of 160mm soil systems by 45°.
Features & benefits
- Suitable for use in gravity drainage and sewerage installations, up to depths of 10 metres.
- Compatible with 110mm above ground drainage systems.
- Can withstand continuous temperatures up to 76°C, or up to 100°C for 2 minutes intermittently.
- Manufactured from uPVC to BS EN 1401-1 and BS EN 13476-2.
IDFP289122
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FloPlast 6D563 45° 160mm Underground Double Socket Bend
https://www.jewson.co.uk/p/floplast-6d563-45-160mm-underground-double-socket-bend-FP289122
The FloPlast Soil Bend Double Socket is used for changing the direction of 160mm soil systems by 45°.
Features & benefits
- Suitable for use in gravity drainage and sewerage installations, up to depths of 10 metres.
- Compatible with 110mm above ground drainage systems.
- Can withstand continuous temperatures up to 76°C, or up to 100°C for 2 minutes intermittently.
- Manufactured from uPVC to BS EN 1401-1 and BS EN 13476-2.
Specifications
| Product Name | FloPlast 6D563 45° 160mm Underground Double Socket Bend |
| Brand | FloPlast |
| Product Type | Underground Drainage |
| Manufacturer Name | FloPlast |
| Manufacturer Part Number | 6D563 |
| EAN | 5055149943508 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | PVC-U |
| Range | 160mm Pipe and Fittings |
| Colour | Terracotta |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 180 mm |
| Product Weight | 1.064 kg |
| Product Height | 283 mm |
| Product Length | 246 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |