FloPlast D930 450mm Underground Round Cover & Frame
SKU: FP288370
The FloPlast Round Cover & Frame can only be installed when the depth of the chamber is less than 1.2m. Designed for use in areas of square or block paving up to 80mm thick. Lid is sealed with a ring held in position with screws. Arrows are engraved on the lid and frame to line the screw holes up. Suitable for gravity drainage and sewerage systems in pedestrian areas. A15 Rated.
Features & benefits
- Can be used as an alternative to traditional manholes.
- A15 Load Rating
- Suitable for use in pedestrian areas
- Manufactured from Polypropylene to BS EN 124.
IDFP288370
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FloPlast D930 450mm Underground Round Cover & Frame
https://www.jewson.co.uk/p/floplast-d930-450mm-underground-round-cover-and-frame-FP288370
The FloPlast Round Cover & Frame can only be installed when the depth of the chamber is less than 1.2m. Designed for use in areas of square or block paving up to 80mm thick. Lid is sealed with a ring held in position with screws. Arrows are engraved on the lid and frame to line the screw holes up. Suitable for gravity drainage and sewerage systems in pedestrian areas. A15 Rated.
Features & benefits
- Can be used as an alternative to traditional manholes.
- A15 Load Rating
- Suitable for use in pedestrian areas
- Manufactured from Polypropylene to BS EN 124.
Specifications
| Product Name | FloPlast D930 450mm Underground Round Cover & Frame |
| Brand | FloPlast |
| Product Type | Underground Drainage |
| Manufacturer Name | FloPlast |
| Manufacturer Part Number | D930 |
| EAN | 5055149907760 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | PP |
| Range | 110mm Pipe and Fittings |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 550 mm |
| Product Weight | 6.15 kg |
| Product Height | 130 mm |
| Product Length | 550 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |