FloPlast D934 450mm Ductile Iron Cover & Frame
SKU: FP288378
The FloPlast Square Cover & Frame can only be installed when the depth of the chamber is less than 1.2m. Designed for use in areas of square or block paving up to 80mm thick. Lid is sealed with a ring held in position with screws. Arrows are engraved on the lid and frame to line the screw holes up. Suitable for gravity drainage and sewerage systems in pedestrian and driveway areas. B125 Rated.
Features & benefits
- Can be used as an alternative to traditional manholes.
- B125 Load Rating
- Suitable for use in pedestrian areas and driveways
- Manufactured from Ductile Iron to BS EN 124.
IDFP288378
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FloPlast D934 450mm Ductile Iron Cover & Frame
https://www.jewson.co.uk/p/floplast-d934-450mm-ductile-iron-cover-and-frame-FP288378
The FloPlast Square Cover & Frame can only be installed when the depth of the chamber is less than 1.2m. Designed for use in areas of square or block paving up to 80mm thick. Lid is sealed with a ring held in position with screws. Arrows are engraved on the lid and frame to line the screw holes up. Suitable for gravity drainage and sewerage systems in pedestrian and driveway areas. B125 Rated.
Features & benefits
- Can be used as an alternative to traditional manholes.
- B125 Load Rating
- Suitable for use in pedestrian areas and driveways
- Manufactured from Ductile Iron to BS EN 124.
Specifications
| Product Name | FloPlast D934 450mm Ductile Iron Cover & Frame |
| Brand | FloPlast |
| Product Type | Underground Drainage |
| Manufacturer Name | FloPlast |
| Manufacturer Part Number | D934 |
| EAN | 5055149965708 |
| Warranty Period | 1 years |
| Range | 110mm Pipe and Fittings |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 556 mm |
| Product Weight | 14.6 kg |
| Product Height | 36 mm |
| Product Length | 512 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |