FloPlast D941 450mm Underground Restricted Access Square Cover & Frame
SKU: FP288395
The FloPlast Square Cover & Frame with restricted access ring can be installed on chambers up to 3m deep. Designed for use in areas of square or block paving up to 80mm thick. Lid is sealed with a ring held in position with screws. Arrows are engraved on the lid and frame to line the screw holes up. Suitable for gravity drainage and sewerage systems in pedestrian areas. A15 Rated.
Features & benefits
- Can be used as an alternative to traditional manholes.
- A15 Load Rating
- Suitable for use in pedestrian areas
- Manufactured from Polypropylene to BS EN 124.
IDFP288395
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FloPlast D941 450mm Underground Restricted Access Square Cover & Frame
https://www.jewson.co.uk/p/floplast-d941-450mm-underground-restricted-access-square-cover-and-frame-FP288395
The FloPlast Square Cover & Frame with restricted access ring can be installed on chambers up to 3m deep. Designed for use in areas of square or block paving up to 80mm thick. Lid is sealed with a ring held in position with screws. Arrows are engraved on the lid and frame to line the screw holes up. Suitable for gravity drainage and sewerage systems in pedestrian areas. A15 Rated.
Features & benefits
- Can be used as an alternative to traditional manholes.
- A15 Load Rating
- Suitable for use in pedestrian areas
- Manufactured from Polypropylene to BS EN 124.
Specifications
| Product Name | FloPlast D941 450mm Underground Restricted Access Square Cover & Frame |
| Brand | FloPlast |
| Product Type | Underground Drainage |
| Manufacturer Name | FloPlast |
| Manufacturer Part Number | D941 |
| EAN | 5055149971198 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | PP |
| Range | 110mm Pipe and Fittings |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 560 mm |
| Product Weight | 8.316 kg |
| Product Height | 113 mm |
| Product Length | 560 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |