FloPlast RA1B 90° 112mm Half Round Rainwater Angle Black
SKU: FP256340
The FloPlast Round Line Gutter Angle is used for changing the direction of round line gutter lengths 90° in an internal or external direction. Suitable for new builds, house refurbishments, conservatories and extensions.
Features & benefits
- A traditional Half Round profile.
- Suitable for use on most domestic properties.
- Suitable for new build, refurbishment and repair applications.
- Capable of taking up to 113m2 of roof area to each outlet*
- Fittings have an insertion line to install the gutter up to allowing for movement along the installation caused by thermal expansion and contraction.
- A vast range of adaptors available allowing for connections to other rainwater systems including Square Line and Cast Iron systems.
- 10:Years performance & discolouration guarantee**
- For use with 68mm round downpipes
IDFP256340
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FloPlast RA1B 90° 112mm Half Round Rainwater Angle Black
https://www.jewson.co.uk/p/floplast-ra1b-90-112mm-half-round-rainwater-angle-black-FP256340
The FloPlast Round Line Gutter Angle is used for changing the direction of round line gutter lengths 90° in an internal or external direction. Suitable for new builds, house refurbishments, conservatories and extensions.
Features & benefits
- A traditional Half Round profile.
- Suitable for use on most domestic properties.
- Suitable for new build, refurbishment and repair applications.
- Capable of taking up to 113m2 of roof area to each outlet*
- Fittings have an insertion line to install the gutter up to allowing for movement along the installation caused by thermal expansion and contraction.
- A vast range of adaptors available allowing for connections to other rainwater systems including Square Line and Cast Iron systems.
- 10:Years performance & discolouration guarantee**
- For use with 68mm round downpipes
Specifications
| Product Name | FloPlast RA1B 90° 112mm Half Round Rainwater Angle Black |
| Brand | FloPlast |
| Product Type | Rainwater |
| Manufacturer Name | FloPlast |
| Manufacturer Part Number | RA1B |
| EAN | 5055149903786 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | PVC-U |
| Range | Half Round |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 196 mm |
| Product Weight | 0.233 kg |
| Product Height | 66 mm |
| Product Length | 196 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |