FloPlast RF1 Rainwater Universal Rise and Fall Bracket
SKU: FP259999
The FloPlast Universal Rise and Fall bracket is used to secure guttering when there is no fasica board present for it to be fixed to.
Features & benefits
- Used to secure guttering when no fascia board is present
- Galvanised finish
- Suitable for all FloPlast guttering except XtraFlo
- Installed directly into the brickwork
- 10:Years performance & discolouration guarantee
IDFP259999
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FloPlast RF1 Rainwater Universal Rise and Fall Bracket
https://www.jewson.co.uk/p/floplast-rf1-rainwater-universal-rise-and-fall-bracket-FP259999
The FloPlast Universal Rise and Fall bracket is used to secure guttering when there is no fasica board present for it to be fixed to.
Features & benefits
- Used to secure guttering when no fascia board is present
- Galvanised finish
- Suitable for all FloPlast guttering except XtraFlo
- Installed directly into the brickwork
- 10:Years performance & discolouration guarantee
Specifications
| Product Name | FloPlast RF1 Rainwater Universal Rise and Fall Bracket |
| Brand | FloPlast |
| Product Type | Rainwater |
| Manufacturer Name | FloPlast |
| Manufacturer Part Number | RF1 |
| EAN | 5055149904660 |
| Warranty Period | 1 years |
| Range | Ancillaries |
| Colour | Galvanized |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 16 mm |
| Product Weight | 0.381 kg |
| Product Height | 220 mm |
| Product Length | 315 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |