FloPlast RGX4B 170mm XtraFlo Rainwater Gutter Black 4m
SKU: FP179312
The FloPlast XtraFlo Gutter Length offers the highest flow capacity of FloPlast rainwater systems when removing rainwater from your roof, suitable for industrial and commercial properties.
Features & benefits
- A large semi-elliptical profile.
- Suitable for use on most industrial & commercial properties.
- Suitable for new build, refurbishment and repair applications.
- Vortex outlet design to promote a vacuum effect to increase water flow rate.
- Capable of taking up to 509m2 of roof area to each outlet
- Fittings have an insertion line to install the gutter up to allowing for movement along the installation caused by thermal expansion and contraction.
- 10:Years performance & discolouration guarantee
- Utilises our 110mm soil system for downpipes.
IDFP179312
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FloPlast RGX4B 170mm XtraFlo Rainwater Gutter Black 4m
https://www.jewson.co.uk/p/floplast-rgx4b-170mm-xtraflo-rainwater-gutter-black-4m-FP179312
The FloPlast XtraFlo Gutter Length offers the highest flow capacity of FloPlast rainwater systems when removing rainwater from your roof, suitable for industrial and commercial properties.
Features & benefits
- A large semi-elliptical profile.
- Suitable for use on most industrial & commercial properties.
- Suitable for new build, refurbishment and repair applications.
- Vortex outlet design to promote a vacuum effect to increase water flow rate.
- Capable of taking up to 509m2 of roof area to each outlet
- Fittings have an insertion line to install the gutter up to allowing for movement along the installation caused by thermal expansion and contraction.
- 10:Years performance & discolouration guarantee
- Utilises our 110mm soil system for downpipes.
Specifications
| Product Name | FloPlast RGX4B 170mm XtraFlo Rainwater Gutter Black 4m |
| Brand | FloPlast |
| Product Type | Rainwater |
| Manufacturer Name | FloPlast |
| Manufacturer Part Number | RGX4B |
| EAN | 5055149918551 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | PVC-U |
| Range | XtraFlo |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | Ireland |
| Product Width | 170 mm |
| Product Weight | 4.1 kg |
| Product Height | 110 mm |
| Product Length | 4000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |