FloPlast RKX1B 170mm XtraFlo Rainwater Fascia Bracket Black
SKU: FP379343
The FloPlast XtraFlo Gutter Fascia Bracket is used to support xtraflo gutter lengths. They should be installed at a maximum of 1m apart along the gutter length. The system is suitable for industrial and commercial properties.
Features & benefits
- A large semi-elliptical profile.
- Suitable for use on most industrial & commercial properties.
- Suitable for new build, refurbishment and repair applications.
- Vortex outlet design to promote a vacuum effect to increase water flow rate.
- Capable of taking up to 509m2 of roof area to each outlet
- Fittings have an insertion line to install the gutter up to allowing for movement along the installation caused by thermal expansion and contraction.
- 10:Years performance & discolouration guarantee
- Utilises our 110mm soil system for downpipes.
IDFP379343
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FloPlast RKX1B 170mm XtraFlo Rainwater Fascia Bracket Black
https://www.jewson.co.uk/p/floplast-rkx1b-170mm-xtraflo-rainwater-fascia-bracket-black-FP379343
The FloPlast XtraFlo Gutter Fascia Bracket is used to support xtraflo gutter lengths. They should be installed at a maximum of 1m apart along the gutter length. The system is suitable for industrial and commercial properties.
Features & benefits
- A large semi-elliptical profile.
- Suitable for use on most industrial & commercial properties.
- Suitable for new build, refurbishment and repair applications.
- Vortex outlet design to promote a vacuum effect to increase water flow rate.
- Capable of taking up to 509m2 of roof area to each outlet
- Fittings have an insertion line to install the gutter up to allowing for movement along the installation caused by thermal expansion and contraction.
- 10:Years performance & discolouration guarantee
- Utilises our 110mm soil system for downpipes.
Specifications
| Product Name | FloPlast RKX1B 170mm XtraFlo Rainwater Fascia Bracket Black |
| Brand | FloPlast |
| Product Type | Rainwater |
| Manufacturer Name | FloPlast |
| Manufacturer Part Number | RKX1B |
| EAN | 5055149918643 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | PVC-U |
| Range | XtraFlo |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 187 mm |
| Product Weight | 0.078 kg |
| Product Height | 140 mm |
| Product Length | 60 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |