FloPlast SG800 800g Lubricant Gel
SKU: FP400009
The FloPlast Solicone Lubricant Gel eases assembly of pipe systems including underground drainage, push-fit waste, soil and vent, and cast iron. Suitable for drinking water systems.
Features & benefits
- Suitable for use on seals in Underground Drainage, Push-fit Waste, and Soil & Vent systems.
- Lubricates seals to aid in installation of push-fit systems
IDFP400009
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FloPlast SG800 800g Lubricant Gel
https://www.jewson.co.uk/p/floplast-sg800-800g-lubricant-gel-FP400009
The FloPlast Solicone Lubricant Gel eases assembly of pipe systems including underground drainage, push-fit waste, soil and vent, and cast iron. Suitable for drinking water systems.
Features & benefits
- Suitable for use on seals in Underground Drainage, Push-fit Waste, and Soil & Vent systems.
- Lubricates seals to aid in installation of push-fit systems
Specifications
| Product Name | FloPlast SG800 800g Lubricant Gel |
| Brand | FloPlast |
| Product Type | Soil & Waste |
| Manufacturer Name | FloPlast |
| Manufacturer Part Number | SG800 |
| EAN | 5055149911088 |
| Warranty Period | 1 years |
| Range | Ancillaries |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 114 mm |
| Product Weight | 0.839 kg |
| Product Height | 129 mm |
| Product Length | 114 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |