FloPlast SP161B 87½° 110mm Soil Single Socket Bend Black
SKU: FP278315
The FloPlast Soil Pipe Bend Socket/Spigot is used for changing the direction of 110mm soil pipe systems. This push-fit bend has a spigot at 1 end which should always form the lower joint and a socket at the other end.
Features & benefits
- Suitable for domestic, commercial, and industrial applications.
- Compatible with all FloPlast above and below ground drainage systems.
- Can withstand continuous temperatures up to 76°C, or up to 100°C for 2 minutes intermittently.
- Push-fit ring seal requires no solvent welding.
- Manufactured from uPVC to BS EN 1329-1 and BS EN 1453-1.
IDFP278315
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FloPlast SP161B 87½° 110mm Soil Single Socket Bend Black
https://www.jewson.co.uk/p/floplast-sp161b-87-110mm-soil-single-socket-bend-black-FP278315
The FloPlast Soil Pipe Bend Socket/Spigot is used for changing the direction of 110mm soil pipe systems. This push-fit bend has a spigot at 1 end which should always form the lower joint and a socket at the other end.
Features & benefits
- Suitable for domestic, commercial, and industrial applications.
- Compatible with all FloPlast above and below ground drainage systems.
- Can withstand continuous temperatures up to 76°C, or up to 100°C for 2 minutes intermittently.
- Push-fit ring seal requires no solvent welding.
- Manufactured from uPVC to BS EN 1329-1 and BS EN 1453-1.
Specifications
| Product Name | FloPlast SP161B 87½° 110mm Soil Single Socket Bend Black |
| Brand | FloPlast |
| Product Type | Soil & Waste |
| Manufacturer Name | FloPlast |
| Manufacturer Part Number | SP161B |
| EAN | 5055149914454 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | PVC-U |
| Range | Ring Seal Soil |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 230 mm |
| Product Weight | 0.569 kg |
| Product Height | 137 mm |
| Product Length | 234 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |