FloPlast SP82B 110mm Soil Pipe Clip Black
SKU: FP278308
The FloPlast Soil Pipe Clip supports the soil stack around the pipe. Soil pipe brackets should be fitted at a maximum of 2m centres vertically and 1m centres horizontally.
Features & benefits
- Suitable for domestic, commercial, and industrial applications.
- Compatible with all FloPlast above and below ground drainage systems.
- Can withstand continuous temperatures up to 76°C, or up to 100°C for 2 minutes intermittently.
- Push-fit ring seal requires no solvent welding.
- Manufactured from uPVC to BS EN 1329-1 and BS EN 1453-1.
IDFP278308
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FloPlast SP82B 110mm Soil Pipe Clip Black
https://www.jewson.co.uk/p/floplast-sp82b-110mm-soil-pipe-clip-black-FP278308
The FloPlast Soil Pipe Clip supports the soil stack around the pipe. Soil pipe brackets should be fitted at a maximum of 2m centres vertically and 1m centres horizontally.
Features & benefits
- Suitable for domestic, commercial, and industrial applications.
- Compatible with all FloPlast above and below ground drainage systems.
- Can withstand continuous temperatures up to 76°C, or up to 100°C for 2 minutes intermittently.
- Push-fit ring seal requires no solvent welding.
- Manufactured from uPVC to BS EN 1329-1 and BS EN 1453-1.
Specifications
| Product Name | FloPlast SP82B 110mm Soil Pipe Clip Black |
| Brand | FloPlast |
| Product Type | Soil & Waste |
| Manufacturer Name | FloPlast |
| Manufacturer Part Number | SP82B |
| EAN | 5055149920820 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | PVC-U |
| Range | Ring Seal Soil |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 170 mm |
| Product Weight | 0.068 kg |
| Product Height | 25 mm |
| Product Length | 148 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |