FloPlast SP83B 110mm Soil Pipe Socket Clip Black
SKU: FP278309
The FloPlast Soil Pipe Socket Clip supports the soil stack around socketed fitting. These shouldn't be used as pipe clips as the are larger than pipe clips to fit around the fittings.
Features & benefits
- Suitable for domestic, commercial, and industrial applications.
- Compatible with all FloPlast above and below ground drainage systems.
- Can withstand continuous temperatures up to 76°C, or up to 100°C for 2 minutes intermittently.
- Push-fit ring seal requires no solvent welding.
- Manufactured from uPVC to BS EN 1329-1 and BS EN 1453-1.
IDFP278309
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FloPlast SP83B 110mm Soil Pipe Socket Clip Black
https://www.jewson.co.uk/p/floplast-sp83b-110mm-soil-pipe-socket-clip-black-FP278309
The FloPlast Soil Pipe Socket Clip supports the soil stack around socketed fitting. These shouldn't be used as pipe clips as the are larger than pipe clips to fit around the fittings.
Features & benefits
- Suitable for domestic, commercial, and industrial applications.
- Compatible with all FloPlast above and below ground drainage systems.
- Can withstand continuous temperatures up to 76°C, or up to 100°C for 2 minutes intermittently.
- Push-fit ring seal requires no solvent welding.
- Manufactured from uPVC to BS EN 1329-1 and BS EN 1453-1.
Specifications
| Product Name | FloPlast SP83B 110mm Soil Pipe Socket Clip Black |
| Brand | FloPlast |
| Product Type | Soil & Waste |
| Manufacturer Name | FloPlast |
| Manufacturer Part Number | SP83B |
| EAN | 5055149906572 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | PVC-U |
| Range | Ring Seal Soil |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 164 mm |
| Product Weight | 0.095 kg |
| Product Height | 26 mm |
| Product Length | 155 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |