FloPlast WP02B 40mm Push-fit Waste Pipe 3m Black
SKU: FP045303
The FloPlast 40mm Push-fit Waste pipe is usually used with bends, junctions and coupling to build complete waste water systems.
Features & benefits
- Push-fit ring seal requires no solvent welding.
- Suitable for both hot and cold-water applications.
- Can withstand continuous temperatures up to 76°C, or up to 100°C for 2 minutes intermittently.
- Manufactured from Polypropylene to BS EN 1451-1.
IDFP045303
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FloPlast WP02B 40mm Push-fit Waste Pipe 3m Black
https://www.jewson.co.uk/p/floplast-wp02b-40mm-push-fit-waste-pipe-3m-black-FP045303
The FloPlast 40mm Push-fit Waste pipe is usually used with bends, junctions and coupling to build complete waste water systems.
Features & benefits
- Push-fit ring seal requires no solvent welding.
- Suitable for both hot and cold-water applications.
- Can withstand continuous temperatures up to 76°C, or up to 100°C for 2 minutes intermittently.
- Manufactured from Polypropylene to BS EN 1451-1.
Specifications
| Product Name | FloPlast WP02B 40mm Push-fit Waste Pipe 3m Black |
| Brand | FloPlast |
| Product Type | Soil & Waste |
| Manufacturer Name | FloPlast |
| Manufacturer Part Number | WP02B |
| EAN | 5055149900174 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | PP |
| Range | Pushfit Waste |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | Ireland |
| Product Width | 40 mm |
| Product Weight | 0.772 kg |
| Product Height | 40 mm |
| Product Length | 3000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |