Forest Ultima Picket Fence Panel 6ft x 3ft (1.83m x 0.9m) Pack of 3
The 3ft Forest Ultima Pale Fence Panel is a Pressure Treated traditional style of palisade fencing. It is perfect for creating a low-level boundary or partition, protecting flowers and foliage from being damaged. If you are using for a property boundary there is a matching gate available.
Vertical Pales feature a decorative grooved profile and are secured to two grooved profile horizontal backing rails which are used to screw the end of each panel to the fence post.
- Traditional design suitable for any style garden
- Attractive, high quality finish
- Strong construction for increased durability
- Pressure Treated for a longer life
- 15 Year Anti-Rot Guarantee
- Manufactured from FSC® certified timber
The 3ft Forest Ultima Pale Fence Panel is a Pressure Treated traditional style of palisade fencing. It is perfect for creating a low-level boundary or partition, protecting flowers and foliage from being damaged. If you are using for a property boundary there is a matching gate available.
Vertical Pales feature a decorative grooved profile and are secured to two grooved profile horizontal backing rails which are used to screw the end of each panel to the fence post.
- Traditional design suitable for any style garden
- Attractive, high quality finish
- Strong construction for increased durability
- Pressure Treated for a longer life
- 15 Year Anti-Rot Guarantee
- Manufactured from FSC® certified timber
| Product Name | Forest Ultima Picket Fence Panel 6ft x 3ft (1.83m x 0.9m) Pack of 3 |
| Brand | Forest |
| Product Type | Fence Panels |
| Manufacturer Name | Forest Garden |
| Manufacturer Part Number | UFP30PK3HD |
| Materials | Timber |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Picket |
| Colour | Natural |
| Application | External |
| Pack Quantity | 3 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 1828 mm |
| Product Weight | 32.19 kg |
| Product Height | 900 mm |
| Product Depth | 38 mm |
This product will be delivered directly by the supplier. They may contact you to discuss delivery times and dates.
| Delivered directly by Forest Garden |
Delivery takes 10 - 20 days.This will be confirmed in the checkout. |
Your location may affect the delivery charge. Please enter your postcode for an accurate price at checkout. |
| Click & Collect | Click & Collect is not available for this item. Our trusted supplier will deliver directly to you. |