Forterra Farmhouse Sandfaced Brick 65mm Brown
SKU: BRATE615
This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
IDBRATE615
Building Materials > Bricks & Blocks > Clay Bricks > Brown Bricks > Forterra Farmhouse Sandfaced Brick 65mm Brown
https://www.jewson.co.uk/p/forterra-farmhouse-brown-sandfaced-65mm-BRATE615
This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Specifications
| Product Name | Forterra Farmhouse Sandfaced Brick 65mm Brown |
| Brand | Butterley |
| Manufacturer Name | Forterra |
| Manufacturer Part Number | AFABS |
| EAN | 5057595002440 |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Contemporary wirecut bricks |
| Colour | Brown |
| Application | External |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Weight | 2.27 kg |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Texture | Sandfaced |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |