Forterra Old English Brick 65mm Buff
SKU: BRBTY411
The Forterra Butterley Old English Buff Multi Brick 215 x 102.5 x 65mm (L x W x H) is a Desford wirecut, extruded brick suitable for general purpose. The product is available in buff colour with a rusticated appearance and. The bricks are durable which requires little maintenance and can be recycled at the end of their use.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Absorbs and stores heat as it possess high thermal mass
- BES 6001 certified for responsible sourcing
- Conforms to BS EN 771-1
IDBRBTY411
Building Materials > Bricks & Blocks > Clay Bricks > Buff Bricks > Forterra Old English Brick 65mm Buff
https://www.jewson.co.uk/p/forterra-old-english-buff-multi-65mm-BRBTY411
The Forterra Butterley Old English Buff Multi Brick 215 x 102.5 x 65mm (L x W x H) is a Desford wirecut, extruded brick suitable for general purpose. The product is available in buff colour with a rusticated appearance and. The bricks are durable which requires little maintenance and can be recycled at the end of their use.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Absorbs and stores heat as it possess high thermal mass
- BES 6001 certified for responsible sourcing
- Conforms to BS EN 771-1
Specifications
| Product Name | Forterra Old English Brick 65mm Buff |
| Brand | Butterley |
| Manufacturer Name | Forterra |
| Manufacturer Part Number | OEBUM |
| EAN | 5057595000941 |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Contemporary wirecut bricks |
| Colour | Buff Multi |
| Application | External |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Weight | 2.27 kg |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Texture | Rusticated |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |