FP McCann Manhole Chamber Ring Double Step Irons 1200mm Nominal Internal Diameter
SKU: DRCHW077
FP McCann Precast Concrete Manhole Chamber Ring With Double Step Irons 1200 x 1380 x 90mm (Nom. Internal Dia x External Dia. x Wall Thickness) is suitable for surface water drainage manholes, sewer system manholes, pipeline junctions and pipeline direction changes. Manufactured from concrete that withstands heavy load. Provides watertight connection preventing water ingress into the sewage network.
Features & benefits
- High resistance to infiltration and leaking
- Able to meet all design requirements
- Reduced construction time compared to cast in-situ
- Strong, durable and reinforced
- Manufactured to BS EN 1917:2002
IDDRCHW077
Electrics & Plumbing > Drainage > Manhole Covers > FP McCann Manhole Chamber Ring Double Step Irons 1200mm Nominal Internal Diameter
https://www.jewson.co.uk/p/fp-mccann-manhole-chamber-ring-with-double-step-irons-1000-x-1200mm-DRCHW077
FP McCann Precast Concrete Manhole Chamber Ring With Double Step Irons 1200 x 1380 x 90mm (Nom. Internal Dia x External Dia. x Wall Thickness) is suitable for surface water drainage manholes, sewer system manholes, pipeline junctions and pipeline direction changes. Manufactured from concrete that withstands heavy load. Provides watertight connection preventing water ingress into the sewage network.
Features & benefits
- High resistance to infiltration and leaking
- Able to meet all design requirements
- Reduced construction time compared to cast in-situ
- Strong, durable and reinforced
- Manufactured to BS EN 1917:2002
Specifications
| Product Name | FP McCann Manhole Chamber Ring Double Step Irons 1200mm Nominal Internal Diameter |
| Brand | FP McCann |
| Product Type | Manhole Chamber Rings |
| Manufacturer Name | FP McCann |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Precast Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Commercial |
| Colour | Grey |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 1380 mm |
| Diameter | 1200 mm |
| Thickness | 90 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |