FP McCann Precast Concrete Inspection Chamber 600 x 450 x 100mm
SKU: DRCHW169
FP McCann Precast Concrete Inspection Chamber 600 x 450 x 100mm (L x W x D), is installed at the property line of a building. It allows to access the sanitary or storm sewers. Manufactured from concrete to withstand heavy load and external climatic conditions. It can be joined easily with bituminous or butyl compounds.
Features & benefits
- Tongue and groove joint for stacking
- Provides a watertight seal
IDDRCHW169
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > FP McCann Precast Concrete Inspection Chamber 600 x 450 x 100mm
https://www.jewson.co.uk/p/fp-mccann-precast-concrete-inspection-chamber-600-x-450-x-100mm-DRCHW169
FP McCann Precast Concrete Inspection Chamber 600 x 450 x 100mm (L x W x D), is installed at the property line of a building. It allows to access the sanitary or storm sewers. Manufactured from concrete to withstand heavy load and external climatic conditions. It can be joined easily with bituminous or butyl compounds.
Features & benefits
- Tongue and groove joint for stacking
- Provides a watertight seal
Specifications
| Product Name | FP McCann Precast Concrete Inspection Chamber 600 x 450 x 100mm |
| Brand | FP McCann |
| Manufacturer Name | FP McCann |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Commercial |
| Range | Inspection Chambers |
| Colour | Grey |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 450 mm |
| Product Length | 1200 mm |
| Product Depth | 100 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |