300mm Letterplate Anti Vandal 40-80mm - Silver Flap / Black Frame
SKU: HUAP0030
UAP silver anodised Framemaster 12 inch letterplate with a black frame. Has many features not found on standard letterboxes, such as the trademarked Anti-Vandal facility. Each UAP Anti-Vandal letterplate has outward facing draught-excluding brushes which discourage vandals from placing unwanted items into the cavity whilst allowing easy access for post.
Features & benefits
- To suit doors 40-80mm thick
- 180 degree opening flap
- Letterplate Length: 300mm
- Conforms to many standards and testing requirements including aspects of BS EN 13724:2013
IDHUAP0030
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > 300mm Letterplate Anti Vandal 40-80mm - Silver Flap / Black Frame
https://www.jewson.co.uk/p/framemaster-anti-vandal-letterplate-300-x-65mm-silver-anodised-HUAP0030
UAP silver anodised Framemaster 12 inch letterplate with a black frame. Has many features not found on standard letterboxes, such as the trademarked Anti-Vandal facility. Each UAP Anti-Vandal letterplate has outward facing draught-excluding brushes which discourage vandals from placing unwanted items into the cavity whilst allowing easy access for post.
Features & benefits
- To suit doors 40-80mm thick
- 180 degree opening flap
- Letterplate Length: 300mm
- Conforms to many standards and testing requirements including aspects of BS EN 13724:2013
Specifications
| Product Name | 300mm Letterplate Anti Vandal 40-80mm - Silver Flap / Black Frame |
| Brand | UAP |
| Product Type | Letter Plates |
| Manufacturer Name | UAP Limited |
| Manufacturer Part Number | FMB1248SA |
| Materials | Aluminium |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Black |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Silver |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 300 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |