Free Standing Flower Circle Black With Bold Down
SKU: LSGFSFC1
The contemporary Flower Circle is constructed using two pressure-treated timber rounded beams closely connected with stainless steel rods to create a sculptural archway. This versatile product can be used singularly or with multiples to create a unique pathway.
Features & benefits
- Attractive circular garden pathway arch
- Grow climbing plants up the sides of this structure to create an attractive natural canopy
- Favoured by professionals - as featured on Love Your Garden
- Made using responsibly sourced, PEFC certified timber
IDLSGFSFC1
Landscaping > Garden Buildings & Structures > Garden Structures > Free Standing Flower Circle Black With Bold Down
https://www.jewson.co.uk/p/free-standing-flower-circle-black-with-bold-down-LSGFSFC1
The contemporary Flower Circle is constructed using two pressure-treated timber rounded beams closely connected with stainless steel rods to create a sculptural archway. This versatile product can be used singularly or with multiples to create a unique pathway.
Features & benefits
- Attractive circular garden pathway arch
- Grow climbing plants up the sides of this structure to create an attractive natural canopy
- Favoured by professionals - as featured on Love Your Garden
- Made using responsibly sourced, PEFC certified timber
Specifications
| Product Name | Free Standing Flower Circle Black With Bold Down |
| Brand | Grange |
| Product Type | Flower Circle |
| Manufacturer Name | Grange |
| Manufacturer Part Number | FSFCIRCBLBDA |
| EAN | 5019063215219 |
| Warranty Period | 20 years |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 2470 mm |
| Product Weight | 49.97 kg |
| Product Height | 2340 mm |
| Product Depth | 270 mm |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |