Freefoam General Purpose Solid Soffit Board 5m x 175 x 10mm White
SKU: GPB175ZZ
Freefoam General Purpose Solid Soffit Board 5m x 175 x 10mm (L x W x T) White is a clean and modern styled board. This product offers a simple option for covering old wooden fascia for a fresh new look. The board is strong, rigid and does not require any timber backing board for support. The product makes it the ideal choice for new build or total replacement, with the PVC profile being fixed directly to rafter ends.
Features & benefits
- Fire resistant
- High load bearing capacity making it rigid
IDGPB175ZZ
Building Materials > Roofing > Fascia Boards & Soffits > Freefoam General Purpose Solid Soffit Board 5m x 175 x 10mm White
https://www.jewson.co.uk/p/freefoam-general-purpose-solid-soffit-board-5m-x-175-x-10mm-white-GPB175ZZ
Freefoam General Purpose Solid Soffit Board 5m x 175 x 10mm (L x W x T) White is a clean and modern styled board. This product offers a simple option for covering old wooden fascia for a fresh new look. The board is strong, rigid and does not require any timber backing board for support. The product makes it the ideal choice for new build or total replacement, with the PVC profile being fixed directly to rafter ends.
Features & benefits
- Fire resistant
- High load bearing capacity making it rigid
Specifications
| Product Name | Freefoam General Purpose Solid Soffit Board 5m x 175 x 10mm White |
| Brand | Freefoam |
| Manufacturer Name | Freefoam |
| Manufacturer Part Number | GPB175 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Unplasticised polyvinyl chloride |
| Range | General Purpose Board |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Galvanised |
| Product Width | 175 mm |
| Product Length | 5 m |
| Thickness | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |